23 Resource id #7 Prezydent o osiągnięciach polskiego biznesu w USA
STRONA W BUDOWIE
klaster COP
klaster COP
www.klastercop.pl

 

 

Nasze wystąpienia w Sejmie od 14.33

 

VI Forum Gospodarcze Powołanie Rady Programowej
VI Forum Gospodarcze Program części panelowej

 

 

 

Ludzie COPPrezydent o osiągnięciach polskiego biznesu w USA
Prezydent o osiągnięciach polskiego biznesu w USA


Polski biznes ma w ostatnich latach imponujące osiągnięcia w USA, czego dowodem jest dynamiczny wzrost inwestycji – powiedział prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu w środę w Nowym Jorku z czołowymi przedstawicielami biznesu polsko-amerykańskiego  


- Trudny rynek amerykański staje się dostępny dla polskich firm – podkreślił prezydent sukcesy polskich przedsiębiorców i inwestorów w USA. Przyznał, że wciąż istnieje duża nierównowaga w relacjach gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Polską, ale zaznaczył, że odnoszący w ostatnich latach „imponujące osiągnięcia” polscy przedsiębiorcy dążą do jej wyrównania.

Dowodem jest obserwowany od 2-3 lat dynamiczny wzrost inwestycji polskich w USA, których łączna wartość przekroczyła ponad 2 mld dol., podczas gdy jeszcze kilka lat temu było to co najwyżej kilkaset milionów. - Jestem pewien, że możliwe jest za rok 3 mld bezpośrednich inwestycji– mówił prezydent, chwaląc polskich biznesmenów. W pierwszej połowie tego roku polskie firmy zanotowały wzrost eksportu do USA o 26 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Na spotkanie z prezydentem w polskim konsulacie w Nowym Jorku przybyło ponad stu przedsiębiorców odnoszących sukcesy w polsko-amerykańskich relacjach gospodarczych, w tym przedstawiciele 10 polsko-amerykańskich izb handlowych działających na terenie USA.

O swych osiągnięciach opowiadali m.in. przedstawiciele firmy HTL-Strefa, przedstawiciele Krośnieńskich Hut Szkła „Krosno”, a także przedstawiciele śląskiej firmy LGBS.

- Polscy biznesmeni w USA to już jest licząca się siła – powiedział prezydent Komorowski. Zapewnił, że zarówno władze Polski, jak i USA wspierają rozwój współpracy gospodarczej między obydwoma krajami. Ocenił, że dodatkowym impulsem dla rozwoju tej współpracy będzie Handlowo-Inwestycyjne Partnerstwo Transatlantyckie, którego negocjacje rozpoczęły niedawno UE i USA.

- Polska wpiera ten projekt politycznie i oczywiście musimy pilnować naszych interesów – powiedział prezydent. Przyznał, że negocjacje tej umowy, która ma stworzyć największą na świecie strefę wolnego handlu, będą bardzo trudne, ale to właśnie firmy i biznesmeni, którzy działają w USA powinni stanowić największy bodziec dla europejskich polityków, by te negocjacje przyspieszyć.

Środowe spotkanie prezydenta Polski w USA z liderami biznesu polsko-amerykańskiego jest już drugim w ramach cyklu „Championi biznesu Polska-USA”; podobne ma odbyć się także za rok.

 POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU:

Fabryka Broni Radom - list otwarty -
Wiadomości Klaster COP -
Pogrzeb córki Eugeniusza Kwiatkowskiego -
Jeżeli szukać symboli w życiu Józefa Piłsudskiego, to droga Jego przez Sybir, tysiące mil pieszo i w teledze, była drogą tysięcy rodaków kilku pokoleń walczących o Polskę -
5-lecie Klaster COP -
Dla mediów Kontakt