23 Resource id #7 70-lecie COP - Wystawa w Stalowej Woli „COP dla PRZYSZŁOŚCI”
STRONA W BUDOWIE
klaster COP
klaster COP
www.klastercop.pl

 

 

Nasze wystąpienia w Sejmie od 14.33

 

VI Forum Gospodarcze Powołanie Rady Programowej
VI Forum Gospodarcze Program części panelowej

 

 

 

Ludzie COP70-lecie COP - Wystawa w Stalowej Woli  „COP dla PRZYSZŁOŚCI”
70-lecie COP - Wystawa w Stalowej Woli „COP dla PRZYSZŁOŚCI”


 Pierwsza po II Wojnie Światowej wystawa o polskim przemyśle, jego ludziach i niezwykłych czasach Wielkiej Budowy Polski Niepodległej w II RP, jako WIELKIE WYDARZENIE wszystkich Polaków

 


Pierwsza po II Wojnie Światowej, wystawa o polskim przemyśle, jego ludziach i niezwykłych czasach Wielkiej Budowy Polski Niepodległej w II RP, to WIELKIE WYDARZENIE wszystkich Polaków

W 2007 roku ta prestiżowa wystawa w Stalowej Woli, pod patronatem Prezydenta Polski – z okazji 70-lecia rozpoczęcia w 1937 roku programu Centralnego Okręgu Przemysłowego – stworzyła Panteon zasłużonych dla budowy COP-u w dziedzinie przemysłu XX – lecia międzywojennego.

 

W minionym systemie, dwóm pokoleniom Polaków zaplanowano wypaczoną historię dokonań ich przodków, amnezję i nieumiejętność tworzenia podstaw bytu przez naukę, kulturę, przemysł, słowem gospodarkę.

Tymczasem w niecałe dwadzieścia lat, po ponad wiekowym niebycie państwowości, potrafiliśmy przejść od produkcji w manufakturach do światowego poziomu w kilkunastu dziedzinach przemysłu.

Na terenach pięciu województw, późniejszego COP-u, powstało 52 nowoczesne fabryki (w większości na polskich technologiach), a 58 zmodernizowano i rozbudowano. Budowano je średnio 2,5 roku (niemal bez maszyn), a każda z nich była elementem miastotwórczym.

Wyższe uczelnie Warszawy, Lwowa, Krakowa, Poznania, Wilna słynęły w świecie swoimi dokonaniami naukowymi i badaniami, tak w dziedzinach humanistycznych, matematyczno - przyrodniczych, jak i technicznych.

W latach `30 II RP w światowych rankingach międzynarodowych patentów, Polska była na 6 – 8 miejscu.

Wspomnę tylko, że; koleje polskie należały do światowego, ekskluzywnego „klubu 16” o prędkościach przekraczających 100 km/h i rocznej punktualności +/- 5 min od rozkładu, a Polska była wśród 8 eksporterów samolotów na świecie (od 0 do7 Wytwórni, 136 projektów nowych modeli do produkcji przemysłowej).

 

Największym skarbem tamtego czasu byli LUDZIE

 

To dzięki pokoleniu XX-lecia II RP, powstało wspaniałe społeczeństwo mające moc patriotyczną, by podczas II Wojny Światowej tworzyć podziemne państwo z edukacja, sądownictwem, Armią Krajową, by mieć wojsko na wszystkich frontach, by dostosować się do narzuconego systemu po wojnie, przetrwać i wybuchnąć ponownie olbrzymią SOLIDARNOŚCIĄ, by móc teraz to mówić, systematycznie dbając o niepodległość Ojczyzny. Rodzice Tamtego Pokolenia mieli w umysłach i sercu chwałę I Rzeczypospolitej.

 

Na miarę społeczeństwa tamtych dokonań jest osobowość inicjatora i organizatora–scenarzysty tego wydarzenia – WYSTAWY – w Polsce, Pani dyr. Lucyny Mizera z Muzeum w Stalowej Woli, wspieranej pokoleniem spadkobierców dokonań ich Ojców, Dziadków – jak opisał to w „Sztafecie” … pokoleń, Melchior Wańkowicz.

 

 

cześć i chwała Pamiętającym … gdyż

Narody tracące pamięć, tracą życie” przyp. francuski marszałek Ferdynand Foch

 

 

WIĘCEJ


WIĘCEJPOZOSTAŁE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU:

Moc Fabryk w COP - energetyka w II RP -
RADIOTELEKOMUNIKACJA w COP z SF KOLARZ -
ROWEREM do fabryk C O P -
Przemysł celulozowo-papierniczy w COP -
Eugeniusz Kwiatkowski - organizator, budwniczy podstaw przemysłu II RP, człowiek -
Dla mediów Kontakt