Pierwsza po II Wojnie Światowej, wystawa o polskim przemyśle, jego ludziach i niezwykłych czasach Wielkiej Budowy Polski Niepodległej w II RP, to WIELKIE WYDARZENIE wszystkich Polaków
W 2007 roku ta prestiżowa wystawa w Stalowej Woli, pod patronatem Prezydenta Polski – z okazji 70-lecia rozpoczęcia w 1937 roku programu Centralnego Okręgu Przemysłowego – stworzyła Panteon zasłużonych dla budowy COP-u w dziedzinie przemysłu XX – lecia międzywojennego.
W minionym systemie, dwóm pokoleniom Polaków zaplanowano wypaczoną historię dokonań ich przodków, amnezję i nieumiejętność tworzenia podstaw bytu przez naukę, kulturę, przemysł, słowem gospodarkę.
Tymczasem w niecałe dwadzieścia lat, po ponad wiekowym niebycie państwowości, potrafiliśmy przejść od produkcji w manufakturach do światowego poziomu w kilkunastu dziedzinach przemysłu.
Na terenach pięciu województw, późniejszego COP-u, powstało 52 nowoczesne fabryki (w większości na polskich technologiach), a 58 zmodernizowano i rozbudowano. Budowano je średnio 2,5 roku (niemal bez maszyn), a każda z nich była elementem miastotwórczym.
Wyższe uczelnie Warszawy, Lwowa, Krakowa, Poznania, Wilna słynęły w świecie swoimi dokonaniami naukowymi i badaniami, tak w dziedzinach humanistycznych, matematyczno - przyrodniczych, jak i technicznych.
W latach `30 II RP w światowych rankingach międzynarodowych patentów, Polska była na 6 – 8 miejscu.
Wspomnę tylko, że; koleje polskie należały do światowego, ekskluzywnego „klubu 16” o prędkościach przekraczających 100 km/h i rocznej punktualności +/- 5 min od rozkładu, a Polska była wśród 8 eksporterów samolotów na świecie (od 0 do7 Wytwórni, 136 projektów nowych modeli do produkcji przemysłowej).
Największym skarbem tamtego czasu byli LUDZIE
To dzięki pokoleniu XX-lecia II RP, powstało wspaniałe społeczeństwo mające moc patriotyczną, by podczas II Wojny Światowej tworzyć podziemne państwo z edukacja, sądownictwem, Armią Krajową, by mieć wojsko na wszystkich frontach, by dostosować się do narzuconego systemu po wojnie, przetrwać i wybuchnąć ponownie olbrzymią SOLIDARNOŚCIĄ, by móc teraz to mówić, systematycznie dbając o niepodległość Ojczyzny. Rodzice Tamtego Pokolenia mieli w umysłach i sercu chwałę I Rzeczypospolitej.
Na miarę społeczeństwa tamtych dokonań jest osobowość inicjatora i organizatora–scenarzysty tego wydarzenia – WYSTAWY – w Polsce, Pani dyr. Lucyny Mizera z Muzeum w Stalowej Woli, wspieranej pokoleniem spadkobierców dokonań ich Ojców, Dziadków – jak opisał to w „Sztafecie” … pokoleń, Melchior Wańkowicz.
… cześć i chwała Pamiętającym … gdyż …
„Narody tracące pamięć, tracą życie” przyp. francuski marszałek Ferdynand Foch


























WIĘCEJ











WIĘCEJ