Szanowni Państwo, Droga Elito w dobie Reindustrializacji
…nazywam się Jan Banaszak w trzecim pokoleniu ze środowiska technicznego, syn projektanta i konstruktora, którego zespoły pozostawiły 36 f-k (17w CenOkrPrzem)…
90 lat to już perspektywa historyczna, czas refleksji, że zaniedbaliśmy pisanie historii gospodarczej Polski i 3 pokolenia doznały amnezji o znaczących osiągnięciach polskich środowisk technicznych w 250 letniej historii światowego przemysłu.
„…a narody bez pamięci, giną…”
Klaster COP zainicjował napisanie pierwszej po wojnie Historii Centralnego Okręgu Przemysłowego autorstwa prof. Mariana Drozdowskiego, Wydawnictwa Naukowego Instyt. Technologii i Eksploatacji w Radomiu.
Prawie 100 lat temu, gdy „wybuchła” Polska i powstawał SIMP, z różnych stron i kultur powracali Polacy po ponad wiekowym niebycie PP w 5 pokoleniach. Tworząc nowe społeczeństwo „do wyścigu Narodów” profesorowie; Kotarbiński, Tatarkiewicz, Twardowski, Adamiecki – opracowali filozofię kanonów Doboru Pozytywnego Zespołów Twórczych – wtedy wzór dla amerykańskich socjologów
Wtedy przeszliśmy od produkcji w manufakturach do poziomu światowego w kilkunastu dziedzinach przemysłu (tylko brakowało kapitału, miast 5 budowaliśmy 1 f-kę)
W lotnictwie Polska była wśród 8 krajów na świecie eksportujących samoloty
W kolejnictwie byliśmy w światowym, ekskluzywnym klubie 16 krajów, gdzie prędkość osob. pociągów przekraczała 100 km/h, a roczne odstępstwa od rozkładu nie przekraczały + - 5 min
W rankingu światowym opatentowanych wynalazków Polska zajmowała 6-8 miejsce
A wynalazki Jana Czochralskiego (krystalografii), Tadeusza Sędzimira (zw. Edisonem światowej metalurgii), Zygmunta Jelonka (od WS-10 pierwowzoru tel. kom) tworzyły nowe epoki światowego przemysłu
W 4 lata powstała wzorcowa grupa przem ciężkiego zw. WSPÓLNOTĄ INTRESÓW ( z 42 fabryk, 17 biur na świecie dla handlu i badań rynkowych) w idei „myśl techn. – wdrożenie – produkcja – jakość – rynek” przy konsultacji Sędzimira – Kwiatkowskiego – Czochralskiego
Fabryki i miasta przy nich budowano średnio 2,5 roku
Gdy Hipolit Cegielski PROJEKTANTOWI najlepszej f-ki, odp. że nikt mu nie chce sprzedać maszyn do obróbki zbiorników ciśnieniowych zw. holendrami, TEN wysłał list do prezdenta prof. Ignacego Mościckiego – dalej do prem. I.J. Paderewskiego i w pół roku Stow. Mechaników Polskich z Ameryki dostarczyło maszyny i powstała F-ka Poręba i inne. A TA F-ka chemiczna wygrywała konkursy międzynarodowe m.in. z Hrecules Powder Co.
Po 1945 roku resztki środowisk inżynierskich w zniszczonej Polsce przystępowały do odbudowy swoich fabryk i stawiania nowych. Powraca prem E. Kwiatkowski i pracuje nad nowymi portami. Składa na ręce rządu „Historię Gospodarczą Świata”, tworzy Zespół do oszacowania zniszczeń wojennych w Polsce.
Od 1950 roku Elity twórcze doznają politycznych represji i często giną.
PAMIĘTAJMY O DOKONANIACH NASZYCH PRZODKÓW – PRZEKAZUJMY WIEDZĘ NASTĘPNYM POKOLENIOM
Życząc PP twórczych przemyśleń i DZIAŁAŃ dla lepszego bytu Ojczyzny i Osobistego, dziękuje za uwagę
POLSKICH INŻYNIERÓW DZIEŁO - PREZENTACJA






















ZAPROSZENIE