STRONA W BUDOWIE
klaster COP
klaster COP
COP
  STRONA GŁÓWNA »
www.klastercop.pl

 

 

Nasze wystąpienia w Sejmie od 14.33

 

VI Forum Gospodarcze Powołanie Rady Programowej
VI Forum Gospodarcze Program części panelowej

 

 

 

Ludzie COPWiktor CzerwińskiHenryk Władysław Magnuski
Henryk Władysław Magnuski


 

Henryk Władysław Magnuski    (1909 – 1978)  inżynier, konstruktor, projektant i wynalazca w USA


Urodzony 30 01 1909 w Warszawie, zm. 4 05 1978 w Glenview USA. Maturę zdał w 1926, w gimnazjum im. Stanisława Staszica w Warszawie. Studia ukończył w 1934 roku na Politechnice Warszawskiej i rozpoczął pracę w Państwowych Zakładach Tele i Radiotechnicznych, gdzie z Zygmuntem Jelonkiem pracował (tajnie) nad telefonem osobistym. W czerwcu 1939 wysłany do Nowego Jorku.

W 1940 rozpoczął pracę w Motoroli (do 1947 firma nazywała się Galvin Manufacturing Corporation). Opracował m.in. projekt radia Walkie-Talkie, Motoroli SCR-300, powszechnie używany przez najniższe szczeble dowodzenia amerykańskich sił zbrojnych w Europie i na Pacyfiku. Ciężar radiostacji wynosił 17 kg (w plecaku). Urządzenie miało zasięg 15 km, dawało komunikację piechoty, artylerii oraz broni pancernych. Stabilność częstotliwości SCR-300 z możliwością dostrajania radiostacji do różnych częstotliwości, była duża. Od 1943 roku do końca wojny, firma Motorola wyprodukowała 43 tys. aparatów.
 

Henryk Magnuski był autorem wielu publikacji w języku angielskim dotyczących telekomunikacyjnej techniki, autor 30 patentów USA. Wniósł duży wkład w dziedzinę łączności wojskowej, techniki radiowej i telekomunikacji. Był członkiem IEEE. Wpisany 6.10.2006 r. do Illinois Engineering Hall of Fame. Wielki zwolennik produkcji telekomunikacyjnej Motoroli w polskiej RWT (Radomskiej Wytwórni Telefonów (w COP – 1938 szwedz. ERIKSON).POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU:

Andrzej Banaszak -
Janusz Szczepan Baurski -
Julian Banaszak -
Jan Walczyński -
Czesław Sudlitz, -
Dla mediów Kontakt