STRONA W BUDOWIE
klaster COP
klaster COP
COP
  STRONA GŁÓWNA »
www.klastercop.pl

 

Nasze wystąpienia w Sejmie od 14.33

 

VI Forum Gospodarcze Powołanie Rady Programowej
VI Forum Gospodarcze Program części panelowej

 

 

 

Ludzie COPTadeusz ŚmiśniewiczStefan Raczyński
Stefan Raczyński


Stefan Raczyński, 1891-1979, absolwent Wydziału Chemii Warszawsko Politechniczeskowo Instituta im. Imperatora Nikołaja II (1915) 


W latach 1915-1921, w Zakładach Chemicznych Materiałów Wybuchowych Towarzystwa Francusko-Rosyjskiego w Sterowce (Donbas) kierował kilkoma wydziałami produkcyjnymi. W latach 1925-1937 pracował w Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących w Zagożdżonie (później PWP w Pionkach) w powiecie kozienickim na stanowiskach: kierownika Fabryki Nitrogliceryny i Materiałów Kruszących, a następnie Głównego Chemika Wytwórni.

Projektował, nadzorował budowę i uruchamiał produkcję: nitrozwiązków organicznych, materiałów kruszących, prochów nitroglicerynowych oraz termitów. W latach 1937-1939 był dyrektorem nowobudowanej przez Zakłady Przemysłu Chemicznego „Boruta” na zlecenie PWP w Pionkach Wytwórni Nitrozwiązków w Szarzynie powiat leżajski (COP).

Po II Wojnie Światowej był wykładowcą (od 1942 r. – docentem) Politechniki Warszawskiej. Autor wielu rozwiązań technologicznych i współautor aparatury m. in. do wytwarzania nitrogliceryny i prochów nitroglicerynowych. Prowadził także pionierskie badania w zakresie użycia materiałów wybuchowych do prac terenowych. Autor książki Nitrogliceryna.

(Wg. Mikołaj Korzun „1000 Słów o materiałach wybuchowych i wybuchu, Warszawa 1986)POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU:

Andrzej Banaszak -
Janusz Szczepan Baurski -
Julian Banaszak -
Jan Walczyński -
Czesław Sudlitz, -
Dla mediów Kontakt