STRONA W BUDOWIE
klaster COP
klaster COP
COP
  STRONA GŁÓWNA »
www.klastercop.pl

 

Nasze wystąpienia w Sejmie od 14.33

 

VI Forum Gospodarcze Powołanie Rady Programowej
VI Forum Gospodarcze Program części panelowej

 

 

 

Ludzie COPMarian MazurWiktor Czerwiński
Wiktor Czerwiński


Wiktor Czerwiński, 1886-1976, absolwent Warszawskowo Politechniczeskowo Instituta im. Imperatora Nikołaja II (1916). W latach 1924-1925 pracownik naukowy Politechniki Warszawskiej


W 1925 r. rozpoczął pracę w Państwowej Wytwórni Prochu i Materiałów Kruszących w Zagożdżonie (Później PWP w Zagożdżonie, później Pionkach) w powiecie kozienickim. Budował i uruchomił Fabrykę Bawełny Strzeleckiej, (którą później zmodernizował) oraz wytwórnię kwasu azotowego. Prowadził badania nad wytwarzaniem nitrocelulozy do produkcji lakierów i celuloidu oraz nad zastosowaniem nitrocelulozy drzewnej do wyrobu prochów. Był autorem wynalazku (patentu): sposób uszlachetniania celulozy (celuloza siarczynowa).

W 1934 r. objął kierownictwo budowy Fabryki Celulozy w Niedomicach koło Tarnowa (COP), którą współprojektował i uruchomił w 1937 roku. Już w 1937 r. (PWP) organizuje Oddział Projektowy dla budowy Celulozy Nadniemeńskiej w Ławnie k.Grodna. Jest to pierwsza inwestycja I-Etapu, 15-letniego Planu E. Kwiatkowskiego.

Po II Wojnie Światowej był organizatorem i dyrektorem Południowego Zjednoczenia Przemysłu Papierniczego, a następnie Biura Projektów Przemysłu Papierniczego i Celulozowego. Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

(uzupełniona wg. Mikołaj Korzun „1000 Słów o materiałach wybuchowych i wybuchu”, Warszawa 1986)

 POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU:

Henryk Władysław Magnuski -
Andrzej Banaszak -
Janusz Szczepan Baurski -
Julian Banaszak -
Jan Walczyński -
Dla mediów Kontakt