23 Resource id #7 Podkarpackie Forum Drogowe
STRONA W BUDOWIE
klaster COP
klaster COP
www.klastercop.pl

 

 

Nasze wystąpienia w Sejmie od 14.33

 

VI Forum Gospodarcze Powołanie Rady Programowej
VI Forum Gospodarcze Program części panelowej

 

 

 

Ludzie COPPodkarpackie Forum Drogowe
Podkarpackie Forum Drogowe


29.06.2016 -01.07.2016
Rzeszów – CWK Jasionka

Perspektywy realizacji szlaku Via Carpatia były głównym tematem Podkarpackiego Forum Drogowego w Rzeszowie. Starania o wpisanie drogi do sieci bazowej TEN-T zaangażowane są rządy państw położonych wzdłuż wschodniej granicy Unii Europejskiej, a od pewnego czasu także władze samorządowe regionów Polski, Słowacji i Węgier, przez które ma przebiegać 


Forum zorganizowali wspólnie: Polski Kongres Drogowy oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego. W pierwszym dniu odbyła się międzynarodowa konferencja "Via Carpatia: szanse i uwarunkowania realizacji w perspektywie międzynarodowej i krajowej", pod honorowym patronatem Ministra Infrastruktury i Budownictwa. Obrady toczyły się w nowoczesnym Centrum Wystawienniczo-Kongresowym woj. podkarpackiego w Jasionce k. Rzeszowa. 

Podczas forum w Jasionce przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury podkreślali, ze Via Carpatia jest jednym z drogowych priorytetów rządu Prawa i Sprawiedliwości. Już wkrótce cała trasa może stać się ważna także dla Unii Europejskiej. W Parlamencie Europejskim powstaje właśnie pierwszy w historii raport na temat dostępności komunikacyjnej Europy Wschodniej.

Autor, europoseł PiS Tomasz Poręba tłumaczy, że głównym celem jest wskazanie strategicznych szlaków komunikacyjnych, drogowych, kolejowych, lotniczych i żeglownych, kluczowych dla przyspieszenia rozwoju Polski i Europy-Środkowo-Wschodniej.

Obok Via Carpatia, raport podkreśla również potrzebę powstania linii kolejowej z krajów bałtyckich przez Białystok do Warszawy, a następnie na zachód Europy, a także drogi Via Baltica z Białegostoku do Warszawy. Drugie czytanie raportu ma się odbyć w lipcu, a decydujące głosowanie na przełomie września i października.

Dokument będzie określał stanowisko Parlamentu Europejskiego w kwestiach transportowych, a dla Komisji Europejskiej będzie wskazaniem strategicznych arterii komunikacyjnych, które w przyszłych latach będą finansowane z unijnego budżetu.

ZOBACZ WIĘCEJ

 

 

 

 POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU:

Spotkanie z Zarządem PESA w Bydgoszczy -
Dla mediów Kontakt