23 Resource id #7 90-lecie Odzyskania Niepodległości Polski
STRONA W BUDOWIE
klaster COP
klaster COP
www.klastercop.pl

 

 

Nasze wystąpienia w Sejmie od 14.33

 

VI Forum Gospodarcze Powołanie Rady Programowej
VI Forum Gospodarcze Program części panelowej

 

 

 

Ludzie COP



 90-lecie Odzyskania Niepodległości Polski
90-lecie Odzyskania Niepodległości Polski


Wystawa „Dwudziestolecie. Oblicza Nowoczesności” Zamek Królewski 11 listopada 2008 roku


W 90-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę, Muzeum Historii Polski przygotowało na Zamku Królewskim w Warszawie wielką przekrojową wystawę na temat II Rzeczypospolitej pt. "Dwudziestolecie. Oblicza Nowoczesności" (w dniach 10.11.2008 – 01.03.2009).

 

Tłumy przybyły na Wernisaż wystawy – wieczorem 10 listopada 2008 r. – przed uroczystym otwarciem w Dniu Niepodległości przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z Małżonką i ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Prezydent przyjął honorowy patronat nad ekspozycją. Dnia 11 listopada w otwarciu wystawy, poza parą Prezydencką, udział wzięło jedenastu Premierów krajów zaproszonych na uroczystości państwowe 90-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 

 

Dwudziestolecie międzywojenne to czas gwałtownego zetknięcia się polskiego społeczeństwa z nową rzeczywistością. Od podstaw wybudowano siedem wytwórni samolotów, a Polska znalazła się wśród 7 krajów na świecie eksportujących samoloty. Nowe zmiany polityczne, rozwój techniki, zawrotne tempo budowy nowoczesnych miast i fabryk na polskich technologiach, budowana z rozmachem Gdynia, jazda szybką Luxtorpedą, polskie samoloty wygrywające Challenge międzynarodowe, nowe media, kino, przemiany obyczajowe, masowy sport, emancypacja kobiet, filmy z Eugeniuszem Bodo – to oblicza nowoczesności, z którymi przyszło zmierzyć się naszym przodkom i czynili to najlepiej, jak potrafili, po pięciu pokoleniach nieistnienia państwa polskiego i zniszczeniach I Wojny Światowej.

Wystawa przybliża najważniejsze dziedziny przedwojennego życia. Prezentowane są eksponaty i dokumenty z epoki, multimedialne mapy i projekcje na ekranie dotykowym. Przemysł i Centralny Okręg Przemysłowy ukazują zbiory rodzinne prezesa GI „Nauka na Rzecz Gospodarki” Jana Banaszaka, którego ojciec inż. Ludwik Banaszak był projektantem i organizatorem przemysłu.

W ramach wystawy są lekcje muzealne, rodzinne „Dni Atrakcji”, konferencje oraz wykłady na temat II RP. Wystawa oraz atrakcje z nią związane cieszą się ogromną popularnością, a całe wydarzenie odniosło niebywały sukces. Jedną z największych w Warszawie wystaw ostatnich lat obejrzało już ponad 55 tysięcy zwiedzających. Ekspozycja ma już ponad 200 omówień, prezentacji, recenzji w prasie, radiu, telewizji oraz w Internecie.

II RP pokazywana jest bez sentymentu. To wizja obiektywna ukazująca złożoność ówczesnej sytuacji politycznej, gospodarczej, barwność życia kulturalnego, wielonarodowość i wielokulturowość tamtej Polski.

Rocznica 90-lecia odzyskania Niepodległości Polski jest dobrym pretekstem, by przypomnieć na taką skalę i po raz pierwszy Dwudziestolecie Międzywojenne w Stolicy, na Zamku Królewskim, ale również szansą, by pokazać, jak Muzeum Historii Polski chciałoby o naszej historii opowiadać.

Postanowiono odkryć na nowo dorobek i osiągnięcia II Rzeczypospolitej tak, by mogły w tym uczestniczyć całe rodziny: od dzieci po pamiętających jeszcze tamte czasy seniorów, by ukazywać tamten czas tworzenia kolejnym pokoleniom, eksponatami przetrwałymi w domach Polaków największe zawieruchy cywilizacyjne na Ziemiach Polskich.



POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU:

Sejm - wystawa 80-lecie COP -
Wystawa XX-lecia Międzywojennego -
Targi BTS i spotkanie branży skórzanej -
XX Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego BUMAR-5 IX 2012-KIELCE -
Przedstawiciele Klastra Przemysłowego na MTP MODY „FASHION FAIR” -
Dla mediów Kontakt