23 Resource id #7 Spotkanie członków Klastra Budowlanego KLASTRA COP
STRONA W BUDOWIE
klaster COP
klaster COP
www.klastercop.pl

 

 

Nasze wystąpienia w Sejmie od 14.33

 

VI Forum Gospodarcze Powołanie Rady Programowej
VI Forum Gospodarcze Program części panelowej

 

 

 

Ludzie COP



Spotkanie członków Klastra Budowlanego KLASTRA COP
Spotkanie członków Klastra Budowlanego KLASTRA COP


Dnia 07.05.2013 r. odbyło się cykliczne spotkanie członków Klastra Budowlanego KLASTRA COP 


SPOTKANIE CZŁONKÓW KLASTRA BUDOWLANEGO KLASTRA COP
z dnia 07.05.2013

1. Otwarcie spotkania przez Pana Prezesa Janusza Sobieraja

Bieżące informacje o życiu Klastra COP, podejmowanych przedsięwzięciach i wydarzeniach związanych z interesującymi członków Klastra tematami m.in.:

a. konferencja na temat PPP w Gdańsku w dn. 13.05.br – możliwość zapisania się poprzez stronę IPPP - http://ippp.pl/ppp-w-praktyce-13-maja-2013/

b. rozmowy z vice-premierem Januszem Piechocińskim i konferencja przewidziana z jego udziałem i delegacją firm zainteresowanych projektami w Rosji – prosimy o jak najszybsze przesłanie przez firmy zainteresowane stworzeniem konsorcjum danych o firmie (zaproponowano wypełnienie zgodnie z aktualnym danymi ankiety, jaką nasze firmy wypełniły aspirując do włączenia do klastra, w załączeniu do emaila. Uwaga, prośba o uzupełnienie tabeli w pkt. IV dla lat 2010/11/12, nawet jeśli wielu z nas nie ma być może jeszcze ostatecznie zatwierdzonego rachunku zysków i strat za 2012).

c. rozwinięcie współpracy z Klastrem Gdyńskim (Gdynia – budowę miasta i portu zainicjował patron COP – Eugeniusz Kwiatkowski stąd to naturalny kierunek rozwoju współpracy).

 

d. zapowiedź Kongresu Klastrów Polskich w sejmie w dn. 03.06.2013, na który otrzymamy zaproszenia , prosimy przesłać listę chętnych do 15.05.2013.
info na: http://www.klastrypolskie.pl/statut/aktualnosci/art,24,kongres-klastrow-polskich-w-sejmie-rp-3-czerwca-2013-roku.html i
http://www.poland.us/strona,25,13153,0,i-kongres-klastrow-polskich-w-sejmie-rp-3-czerwca-2013.html )

e. Targi w Kielcach w październiku 2013

 

2. O Klastrze COP – najnowsze przedsięwzięcia - Prezentacja Pana Dyrektora Jacka Kopyry:

nowi członkowie w klastrach branżowych, nowe samorządy i instytucje pozyskane do współpracy; Kongres Wyższych Uczelni Technicznych; plany utworzenia centrum szkoleniowego oraz platformy informatycznej w tzw. „chmurze” na stronie Klastra ale dostępnej jedynie dla jego członków.

3. Dyskusja zebranych na temat współpracy między członkami Klastra Budowlanego według agendy przygotowanej przez RD bud (animacja Wioletta Fabrycka):

1. Dyskusja o współpracy członków klastra jako firm i instytucji operujących w sektorze budowlanym:
- możliwość pozyskiwania zleceń/wspólnych kontraktów przez GW (specjalizacje poszczególnych firm na rynku prywatnym, publicznym, PPP, projekty typu D&B – kontakty z firmami projektowymi, stworzenie kompleksowych usług, dotychczasowe referencje firm, mocne strony, nowe sektory - nisze rynkowe do pozyskania)
- możliwość korzystania z dostaw i usług firm produkcyjnych i usługowych (szybsze ofertowanie, wypracowane cenniki)
- możliwość wspólnego występowania o przyznanie środków na finansowanie inwestycji (Jessica, przetargi Banku Światowego przez Lewiatana…).

2. Prowadzenie spójnych działań marketingowych i PR na rzecz klastra (doświadczenia i kontakty poszczególnych firm w zakresie organizacji wydarzeń o szerokim zasięgu medialnym – kontakty Radexu z Ministerstwem Gospodarki itd., cykl seminariów prowadzonych przez RD bud od 2 lat „Partnerstwo na wszystkich etapach cyklu życia zrównoważonej inwestycji budowlanej”, szkolenia...)

3. Dyskusja o znajomości innych klastrów, w tym zagranicznych oraz możliwość współpracy z nimi, benchmarking krajów, w których klastry działają dłużej niż w Polsce.
Prosimy wszystkich Członków o przygotowanie, najdalej na następne spotkanie, informacji dotyczących kraju, w którym działa spółka-matka, lub kraju, w którym prowadzą swoje inwestycje. Proszę o deklaracje w tym zakresie na adres wfabrycka@rdbud.com (RD bud zajmie się Francją).

 

4. Perspektywy zacieśnienia współpracy z jednostkami naukowymi i instytucjami otoczenia biznesowego. Propagowanie nowych technologii w budownictwie, publikacje na ten temat z przykładami naszych firm/z terenu Polski.

5. Akcja zachęcająca firmy jeszcze nie zrzeszone do dołączenia do naszego klastra, zwłaszcza pozyskanie brakujących ogniw np. firmy projektowe, firmy doradztwa inwestycyjno-finansowego, usługi geodezyjne, dostawcy materiałów i chemii budowlanej, firmy utylizujące odpady budowlane itp…).
Prosimy wszystkich Członków o przygotowanie listy firm zaufanych/rekomendowanych przez nie, którą wspólnie przeanalizujemy.

Inne:
- sprawdzenie szczegółów dotyczących przetargów Banku Światowego oraz finansowania typu Jessica (lub Jessica-PPP, o czym informował Pan Bartosz Korbus)

- zainteresowanie rynkiem mieszkaniowym i projektami PPP we Francji (wiodącej dziś prym w zakresie PPP w Europie) – możliwe zorganizowanie wyjazdu i/lub konferencji na ten temat dla porównania z realiami a zwłaszcza uwarunkowaniami prawnymi w Polsce.

 

- ciekawa propozycja studiów podyplomowych zgłoszona przez Pana Profesora, Dziekana Wydziału Inżynierii Lądowej PW , Henryka Zobel – http://www.il.pw.edu.pl/index.php/studia/studia-podyplomowe/zarzadzanie-w-budownictwie

- uwagi Pana Dyrektora Marcina Białkowskiego z Ocmer o funkcjonowaniu jego firmy na rynku białoruskim od 5 lat.

- uwaga Pana Prezesa Jana Banaszaka o potrzebie organizacji targów kontraktowych

- dyskusja wzbudzona przez Pana Prezesa Łucz-Bud’u, Marka Puternickiego, o aktualnej sytuacji firm budowlanych, możliwościach zaradzenia problemom, z jakimi są konfrontowane na co dzień.

 



POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU:

Obrady dotyczące formowania Klastra Ceramiki -
Spotkanie Klastra Budowlanego Sekcji Przemysłu Budowlanego -
Ponadczasowe idee -
Dla mediów Kontakt