STRONA W BUDOWIE
klaster COP
klaster COP
COP
  STRONA GŁÓWNA »
www.klastercop.pl

 

Nasze wystąpienia w Sejmie od 14.33

 

VI Forum Gospodarcze Powołanie Rady Programowej
VI Forum Gospodarcze Program części panelowej

 

 

 

Ludzie COPJan WalczyńskiJanusz Szczepan Baurski
Janusz Szczepan Baurski


 

Janusz Szczepan Baurski (1896–1956), inzynier mechanik, organizator przemysłu maszynowego


Urodził się we Włocławku. W 1916 r. rozpoczął naukę na Wydziale Maszyn Politechniki Warszawskiej. Wstąpił do tworzącego się Wojska Polskiego. W 1918 r. jego 21 pułk piechoty „Dzieci Warszawy” wyruszył na odsiecz Lwowa. W 1920 r. powrócił na studia. Jako inżynier mechanik podjął pracę w Warsztatach Kolejowych w Nowym Sączu.

W 1936 r. Ministerstwo Spraw Wojskowych powołuje go na dyrektora Fabryki Obrabiarek – spółki akcyjnej H. Cegielskiego w Rzeszowie. Pod jego nadzorem produkowano działka przeciwpancerne i przeciwlotnicze. W 1938 r. powierzono mu kierownictwo spółką akcyjną Stowarzyszenia Mechaników Polskich z Ameryki z siedzibą w Warszawie.

Był aktywny społecznie. Pomagał prof. Henrykowi Mierzejewskiemu w organizacji Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich, w którym był skarbnikiem.

Po wojnie został naczelnym dyrektorem Pierwszej Fabryki Lokomotyw w Polsce „Fablok” w Chrzanowie. Kierował nią do 1950 r. Rozbudowano wtedy warsztaty, zbudowano gmach technikum i szkoły zawodowej, dom kultury i przyzakładowe mieszkania pracownicze. Jako „wroga” ustroju usunięto go ze stanowiska, przenosząc do Zakładów Mechanicznych w Elblągu, a następnie do Bytomia, gdzie zmarł na zawał na stanowisku pracy.

Był człowiekiem wielkiej prawości i dużej wiedzy, pionierem postępu technicznego i wybitnym organizatorem. Mimo że całe życie był bezpartyjny, był wyznaczany na najtrudniejsze stanowiska. Wszędzie znajdował uznanie i szacunek przełożonych, kolegów i podwładnych” napisał o nim prof. Janusz Tymowski w „Słowniku biograficznym techników polskich”. 

 

SŁOWNIK BIOGRAFICZNY TECHNIKÓW POLSKICH

 POZOSTAŁE ARTYKUŁY Z TEGO DZIAŁU:

Andrzej Banaszak -
Julian Banaszak -
Jan Walczyński -
Czesław Sudlitz, -
Marian Mazur -
Dla mediów Kontakt